BESTIARIUM


Wilga Badowska

Iwona Bolińska-Walendzik

Edyta Bystroń

Liliana Chwistek

Magdalena Lipka

 

Kurator wystawy: Iwona Bolińska-Walendzik


WYSTAWA BATIKU

wernisaż: 22.10.2016, g.18:00

wystawa: 22.10-2.12.2016

czynne: czw-pt 12-18

BESTIARIUM


Bestiarium – batik to wystawa, której mianownikiem jest temat. Fantastyczne stworzenia pojawiają się w mitach wszystkich kultur. W rejonie Morza Śródziemnego po niebie przemykały stada perytonów, a wiele innych stworzeń biegało po tamtejszych górach i lasach. W istnienie niektórych spośród mitycznych zwierząt wierzą dziś już tylko kryptozoolodzy, czyli poszukiwacze takich form życia, których nie potwierdza oficjalna nauka. Inni uczeni są zdania, że to wyłącznie wyobrażenia, które powstają z ludzkich lęków przemieszanych z agresją. Prace prezentowanych artystów świadczą o tym, że temat fantastycznych stworzeń wciąż pobudza ludzką wyobraźnię. Świat fantastyki to świat prawie równoległy ze światem realnym, Ta wystawa jest swoistą podróżą do krainy smoków, gryfów... obcych.

Iwona Bolińska-Walendzik

Uzyskała dyplom PWSSP w Gdańsku w 1986 roku w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego. Uprawia malarstwo
i grafikę. Od lat eksperymentuje z batikiem głównie na jedwabiu, wykorzystując tę technikę w swoich pracach i miksując ją zależnie od potrzeby z innymi technikami malarskimi. Tematyka obrazów jest przeważnie figuratywna, dekoracyjna
i często symboliczna. Malarka wykorzystuje motywy mitów i symboli, sprowadzając pomysł często do syntetycznego, niemal graficznego znaku. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach zbiorowych, m.in. w Polsce, Japonii, Niemczech, Danii, Norwegii, na Litwie, oraz na ponad 40 wystawach indywidualnych (1991 BWA, Olsztyn; 1997 Muzeum
w Lęborku; 2000 Galeria „Na Piętrze”, Koszalin; 2002 Galeria „Triada”, Gdańsk; 2002, 2012 Galeria „Dworek Sierakowskich”, Sopot; 2004 Galleri2ern, Bornholm, Dania; 2007 PGS, Sopot; 2007 MOK, Olsztyn;2010 Galeria „Tygiel” Gdynia; 2012 Galeria Sztuki Współczesnej, Kołobrzeg; 2014 Galeria Refektarz, Kartuzy).

Urodzona w Morągu w 1970 r. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, 1996 r. Doktorat na ASP w Warszawie, 2012 r. Autorka projektów artystycznych, kuratorka wystaw.
Zainteresowanie techniką batiku (od 1999) zaowocowało szeregiem wystaw indywidualnych i zbiorowych, wśród nich znaczącą retrospektywą, jaką była ekspozycja pt. „Woskiem malowane. Batik jawajski i polski” w Państwowym Muzeum Etnograficznym (2006). Była też kuratorem i uczestnikiem wystawy pt. „Batik – kondycje, koncepcje” (BWA, Olsztyn, 2010). Jest autorką ponad czterdziestu prezentacji indywidualnych, m.in. w Bejrucie, Wilnie, Warszawie, Olsztynie, Nidzicy, Łodzi, Kaliningradzie, Łucku/Ukraina i Zagrzebiu. Laureatka m.in. III Nagrody na IX Olsztyńskim Biennale Sztuki - O Medal Prezydenta, BWA Olsztyn (2015), Nagrody w Międzynarodowej Wystawie - Konkursie „Most” Malarstwo i Grafika w Sowietsku, (Rosja, 2007). Stypendystka Prezydenta Miasta Olsztyn (2003, 2005) oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2008). 

Ukończyła Wydział Malarstwa na ASP w Warszawie, 2014 r. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tkaniną artystyczną
i komiksem. Batiki zaczęła tworzyć w 2010 r. w Pracowni Tkaniny Artystycznej na ASP w Warszawie.
Od tego czasu wykonuje prace w tej technice na bawełnie oraz na papierze. Swoje batiki pokazywała na wystawach zbiorowych: Wystawa Pracowni Tkaniny Artystycznej, Galeria Łazienkowska, 2013

Czasochłonne, Centrum Informacji im. Jana Nowaka Jeziorańskiego, 2014

http://www.mei.art.pl

Ukończyła Wydział Grafiki, specjalizacja ilustracja książkowa w pracowni prof. Janusza Stannego, ASP w Warszawie, 1993 r. Ma dwie pasje – sztukę oraz język i kulturę krajów hiszpańskojęzycznych. Spędziła wiele lat w Ameryce Łacińskiej. Uczy języka hiszpańskiego i plastyki w Warszawie oraz prowadzi warsztaty batiku w Magazynie Sztuk, filii Ośrodka Kultury Ochoty. Autorka wystaw indywidualnych, uczestniczka prezentacji zbiorowych w latach 1993 – 2016 w Polsce i USA, m.in.: „Taniec w malarstwie“ w ZPAP w Warszawie, galerii INNA, Ogrody Otwarte w Konstancinie (2015), „Tkanina artystyczna“ w Centrum Kultury Wilanowa (2014), „Święto batiku“ we współpracy z Ambasadą Indonezji w filii Ośrodka Kultury Ochoty, Magazynie Sztuk (2013), „Sztuka malowana na tkaninie“ - Galeria Sztuki Polonii Amerykańskiej w Minneapolis (2011). Jej batiki znajdują się w zbiorach prywatnych w Europie, Ameryce Północnej i Południowej.

 

https://www.facebook.com/ART.LilianaChwistek.BATIK

 http://art-batik-liliana-chwistek.blogspot.com

Urodzona w Olsztynie w 2000 r. uczęszcza na zajęcia do pracowni batiku prowadzonej przez Iwonę Bolińską-Walendzik przy MOK w Olsztynie od września 2012 roku, bierze też udział w warsztatach rysunku, a wcześniej pastelu, organizowanych w ramach CSW MOK. W 2014 odbyła się jej pierwsza wystawa indywidualna w Pałacu Młodzieży w Olsztynie. Bierze udział w wystawach zbiorowych Artfinał organizowanych przez MOK w Olsztynie. Uczestniczy w zajęciach w modelarni w Pałacu Młodzieży w Olsztynie. Swoją przygodę ze sztuką zaczynała w wieku 4 lat.

Wilga Badowska

Iwona Bolińska-Walendzik

Edyta Bystroń

Liliana Chwistek

Magda Lipka

Klaudia Ka i Liliana Chwistek

Audycja “Jeszcze więcej Kultury”, Radio Kampus,

listopad 2016