KLAUDIA KA


TAM ROSNĄ

WILCZE JAGODY


18 października 2014

/sobota/ g.19:00


Galeria 81 STOPNI

ul.Kłopotowskiego 38/5

Warszawa


wystawa trwa:

od 19.10 do 14.11.2014


galeria czynna:

czwartki g.15-20, piątki g.12-18

KLAUDIA KA: TAM ROSNĄ WILCZE JAGODYOwoce wilczej jagody (Atropa belladonna) od wieków były używane w medycynie, a wyciąg z nich nadal stosuje się między innymi w celach znieczulających. Dawniej wierzono również w magiczne właściwości rośliny. W rzeczywistości zawarte w niej alkaloidy są silnie toksyczne i mogą powodować halucynacje, a w większych dawkach nawet śmierć. Wilcza jagoda jest rzadka, występuje głównie w Europie. Można ją znaleźć na skrajach lasów, w zacienionych okolicach.


Obrazy, które tworzą tytułowy cykl, przedstawiają właśnie takie miejsca: przestrzeń, gdzie las stopniowo przerzedza się i przeradza w łąkę, dając roślinom i zwierzętom żyjącym w jego poszyciu cień, ale też pewną dawkę światła.


Relacja między światłem a cieniem występuje tu w ujęciu formalnym, poprzez ograniczoną, skontrastowaną gamę barwną, opartą na odcieniach czerni, bieli i szarości. Ma to również wymiar symboliczny. Las rozumiany jest jako miejsce wywołujące ambiwalentne doznania, ponieważ może równocześnie zachwycać i przerażać, można się w nim schronić albo zgubić. Jest jednocześnie jasny-dobry i ciemny-zły. Tak, jak rosnące na skrajach zagajników wilcze jagody, mające działanie lecznicze, a w nieodpowiednich dawkach – silnie trujące.

Klaudia Ka


Uzyskała dyplom z wyróżnieniem na kierunku malarstwa u prof. Barbary Szubińskiej na Europejskiej Akademii Sztuk w 2008 roku. Dwukrotna laureatka Stypendium EAS i Stypendium MEN. Wzięła udział w ponad 20 wystawach zbiorowych, m.in. „Woda” (2009, Centralny Basen Artystyczny, Warszawa) czy „Niebezpieczne związki”, (2011, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańsk). Jej prace można oglądać również na wystawach indywidualnych np.: „Teren Zabudowany”, (2011, Galeria Elektor, Warszawa), „Długa, długa zima” (2014, Otwarta Pracownia Kraków). Artystka bierze udział w konkursach i aukcjach, jest laureatką konkursu „Szansa” współorganizowanego przez Galerię Mutu i Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (I miejsce – nagroda internautów). Jej prace znajdują się w indywidualnych kolekcjach w Polsce, Niemczech czy Kanadzie.

Poza malarstwem zajmuje się również grafiką i animacją, a od 2009 wraz ze Stowarzyszeniem Hokuspokus organizacją wydarzeń kulturalnych.


www.klaudiaka.art.pl

Gość, 100x100cm, olej, płótno

Drzewo, drewno, sznurek

Ćwa, 20x20cm, olej, płótno

Ptak, 20x20cm, olej, płótno

http://www.graffus.com/

Patroni medialni: