MAGDA FRANCZAK

HAIRY CANDIES


wernisaż

17.03.2012, g.19


wystawa:

18.03-14.04.2012



„Hairy Candies” to wielopłaszczyznowy projekt sięgający korzeniami do baśni i mitologii, pojęcia piękna oraz przedmiotów, rzeczy i obrazów, które zazwyczaj wzbudzają nasze przerażenie zarazem fascynując i uwodząc niejednoznacznością i tajemnicą. Głównym polem odniesień są zwierzęcość i instynkty. Poszczególne prace ukazują ambiwalencję odczuć poprzez włosy i sierść. Galeria zamienia się w laboratorium wyobraźni – zamkniętą przestrzeń opanowaną przez jej wytwory. Prywatna kolekcja osobliwości, która ciągle rośnie.


Autorka


Magdalena Franczak sięga do archetypów zakorzenionych w ludzkich umysłach, tworzonych na bazie zasłyszanych historii, baśni, mitów. Nawiązuje do tej sfery wyobrażeń, która wymyka się jednoznacznym ocenom, kusi i zniewala a jednocześnie odpycha i powoduje niepokój. W jej realizacjach cielesność jest reprezentowana przez jej odpryski, pozostałości po człowieku – włosy, które nie są już częścią ciała, tworzą intrygujące obiekty drażniące wyobraźnię. Bliska i znajoma materia zostaje wykorzystywana przez artystkę w zaskakującym kontekście. Kolejne odsłony projektu „Hairy Candies” to instalacje site specific, które nasiąkają znaczeniem miejsca, ewoluują w toku kolejnych przekształceń.


Marta Ryczkowska

Projekt w różnych odsłonach można było oglądać

w Baszcie Czarownic w Słupsku,

Willi Lentza w Szczecinie

i galerii im.Slendzińskich w Białymstoku.


Magdalena Maria Franczak 


z wykształcenia malarka w działaniach -artystka interdyscyplinarna, posługująca się różnymi mediami w zależności od potrzeby realizowanego projektu (malarstwo, rysunek, fotografia, performance). Członkini polsko-niemieckiej grupy AOUA (Academy of Ugly Arts). Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Słupska (2005 i 2008), oraz Marszałka Województwa Pomorskiego (2009,2010,2011).


Wystawia w galeriach w Polsce (m.in. Wozownia w Toruniu, BGSW w Słupsku, Arsenał w Poznaniu, Galeria Biała w Lublinie) i za granicą (Kanada, Portugalia, Dania, Niemcy, Rosja).


Wchodzi w przestrzeń teatralną projektując kostiumy, plakaty, działając performatywnie, oraz w przestrzeń publiczną - poprzez wielkoformatowe murales (m.in na ścianie 4-piętrowego bloku w Słupsku i na oddziale chirurgii dziecięcej Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku) i maleńkie sekrety zakopywane z dziećmi w różnych miejscach Polski i Europy.


W swojej twórczości porusza problem ciała, jego opresji i kondycji. Krąży wokół mitologii i rytuałów dzieciństwa. Bada proces pamięci i wyobrażeń, odczarowuje lęki i strachy. Fascynują ją włochate stwory i symbole kartograficzne, które przetwarza w projekcie – Ślady.

Od kilku miesięcy mieszka i tworzy w Lublinie.


mfranczak.blogspot.com

organizatorzy:

http://designteka.pl/
http://81stopni.pl
http://hokuspokus.art.pl

patroni medialni:

http://rynek-sztuki.pl/

wino dostarcza: