Ewa Doroszenko,

Jacek Doroszenko,

Rafał Kołacki


Tonopolis. W Podroży.Wernisaż wystawy

oraz koncert zespołu Mammoth Ulthana


22.06.2013, g.19:30


WYSTAWA:

22.06-26.07.2013


Galeria 81 Stopni

ul. Kłopotowskiego 38 lok.5

Warszawa

Nowych nie znajdziesz krain ani innego morza. To miasto pójdzie za tobą.

Zawsze w tych samych dzielnicach będziesz krążył.

Konstandinos Kawafis


„Miasto zawsze trochę wibruje, to jasne, lecz żeby to zauważyć, trzeba mieć bardzo wyczulone nerwy”, zanotował niegdyś w swym dzienniku August Strindberg, przed którym – w stanie psychotycznej iluminacji – otworzyły się nieoczekiwanie „drzwi percepcji” – wrota do świata nowych doznań zmysłowych, tak obfitych i nasączonych znaczeniem, że wiodących nieszczęsnego autora Sonaty widm aż na krawędź obłędu. Wrażenie Strindberga podzielił po latach Henri Michaux, który w meskalinowym objawieniu doświadczył „oszalałego pulsowania świata” mieniącego się feerią barw i dźwięków. A Robert Musil konstatował, że każde miasto wytwarza własną przestrzeń akustyczną, której uważne nasłuchiwanie pozwala bez trudu odróżnić Londyn od Wiednia, gdzie „setki różnych tonów zlewały się w szum przypominający szelest drutów, z którego wysforowywały się najostrzejsze dźwięki”. I wszystko to działo się na długo przed narodzinami socjologii miejskiej sonosfery czy antropologii dźwięku pojmowanych jako „nauki pozytywne”, przed rozkwitem fonoturystyki, której miłośnicy stają się Baumanowskimi kolekcjonerami wrażeń (dźwiękowych), dryfującymi z mikrofonem od Tokio po deszczowe lasy Amazonii.

Dariusz Brzostek


Wystawa prezentuje prace zrealizowane w ramach projektu Tonopolis łączącego fotografię, animację oraz nagrania terenowe. Najważniejszym elementem inicjatywy jest aplikacja internetowa (www.tonopolis.pl), będąca  audiowizualną wyprawą po mapie miasta – Torunia.  Przedstawia ona szereg historii w formie liniowych oraz interaktywnych animacji, stworzonych na podstawie eksperymentalnych fotografii Ewy Doroszenko. Fotografie odbiegają od tradycyjnej konwencji przedstawiania miasta, nie mieszczą się w ramach fotografii dokumentalnej ani reportażowej, wychodzą poza klasyczną formę widokówki miejskiej. Zostały zrealizowane w oparciu o studium miejskiego otoczenia dźwiękowego

i charakterystyczną dla niego gęstą strukturę brzmienia. Stanowią próbę przełożenia na język wizualny wybranych zdarzeń dźwiękowych rozgrywających się na obrzeżach miasta, onirycznie brzmiących akustycznych kompozycji przedmieścia. W sonosferę peryferii miasta wplatają się figury kobiet. Miejscami ich obrys staje się nieczytelny, poddają się wszechogarniającemu oddziaływaniu materii dźwięku i wybrzmiewają razem z nim.


Projekt zrealizowany dzięki Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury.


Ewa Doroszenko

Doktor sztuk plastycznych, artystka zajmująca się malarstwem i fotografią. W 2012 roku ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wcześniej z wyróżnieniem obroniła dyplom magisterski z malarstwa. Stypendystka Miasta Torunia w dziedzinie kultury w 2011 i 2013 roku. Na swoim koncie ma kilkanaście wystaw indywidualnych. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju, wielokrotnie prezentowała prace za granicą, m.in. w Berlinie, Florencji, Bratysławie.  

Portfolio artystki: www.ewa-doroszenko.com


Jacek Doroszenko

Artysta nowych mediów, muzyk, projektant graficzny. Ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W swojej pracy artystycznej zajmuje się głównie sztuką multimedialną oraz muzyką i zjawiskami dźwiękowymi. Swoje projekty prezentował w ramach festiwali sztuki (Future Places, Porto; Survival, Wrocław; Pole Widzenia / Pole Słyszenia, Toruń; InSpiracje, Szczecin), na wystawach indywidualnych i zbiorowych. 

Portfolio artysty: www.doroszenko.com


Rafał Kołacki

Archeolog i etnolog, muzyk i animator kultury, szerzej znany jako muzyk zespołu HATI oraz kurator festiwalu CoCArt w CSW Znaki Czasu w Toruniu. Na swoim koncie ma setki koncertów w Europie i USA oraz dziesiątki wydawnictw muzycznych. Współpracował z tak znakomitymi artystami dźwięku i obrazu jak Z'EV, John Zorn, Sławomir Ciesielski, Steve Buchanan, Robert Curgenven czy Raymond Salvatore Harmon. 

Strona internetowa artysty: www.rafalkolacki.com


Mammoth Ulthana

(Jacek Doroszenko, Rafał Kołacki)

Duet muzyków tworzących organiczną elektronikę zmieszaną z brzmieniem gongów i zestawu tradycyjnych instrumentów akustycznych. Więcej informacji oraz odsłuch wybranych kompozycji

na stronie www.mammoth-ulthana.eu